Prawidłowe nawadnianie organizmu z wodą JAVA

30.01.2017
headerobrazek_templa

Niewielu sportowców wie, że do 1969 roku odradzano atletom picie płynów w trakcie wysiłku fizycznego, gdyż istniała obawa, że może wpłynąć na pogorszenie wyników. Natomiast obecnie o prawidłowym nawadnianiu organizmu podczas aktywności fizycznych wiadomo znacznie więcej. Znanych jest również znacznie więcej naturalnych produktów, które mogą pomoc w tym procesie. Jednym z nich jest naturalna woda alkaliczna.

Ćwicząc, po wodę należy sięgać co 20 minut i wypij za każdym razem od 0,6 do 0,3 litra wody. Jest to jednak ogólna zasada, która nie sprawdzi się w przypadku każdego człowieka czy każdego rodzaju treningu. Gdy uprawiamy bardziej intensywny wysiłek fizyczny, nasz organizm może wymagać częstszego nawadniania, z kolei przy delikatniejszych ćwiczeniach zapotrzebowanie może być mniejsze. Aby zrównoważyć te zalecenia, warto wypić 400 ml wody na dwie godziny przed wysiłkiem.

Podczas większego wysiłku zaleca się systematyczne uzupełnianie wody zawierającej elektrolity, a zwłaszcza sód, który pomaga zatrzymać płyn w organizmie oraz utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Wśród sportowców coraz większą popularnością cieszą się również wody zawierające wodorowęglany sodu, czyli tzw. wody alkaliczne. Naturalną woda alkaliczną z polskim rodowodem jest woda JAVA. 

Okazuje się bowiem, że łagodzenie pragnienia czystą woda nie jest najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu, gdyż nie pozwala na uzupełnienie w odpowiednim stopniu utraconego wraz z potem sodu. Ponadto czysta woda umożliwia zbyt szybkie ugaszenie pragnienia, przez co utrudnia pełne nawodnienie po przeprowadzeniu treningu. Nie dostarcza także glikogenu potrzebnego do odnowy rezerw energetycznych organizmu.

Warto wspomnieć, że wypicie nadmiernej ilości płynu w krótkim czasie może skutkować obniżeniem stężenia sodu we krwi, co może prowadzić do zmniejszenia zdolności do wykonywania wysiłku fizycznego, dezorientacji czy bólów głowy. Z zaleceń International Marathon Medical Directors Association wynika, że podczas długo trwającego, wyczerpującego wysiłku fizycznego nie należy pić więcej niż 900 ml wody.

Przykładowo, podczas treningu biegowego utrata wody może sięgnąć nawet czterech litrów na godzinę, a odwodnienie odpowiadające czterem-pięciu procentom masy ciała może zredukować siłę mięśniową o 20-30 procent. Najprostszym sposobem na ocenę poziomu utraty wody jest zważenie się przed biegiem i po nim. Na każdy utracony kilogram powinniśmy wypić 1,2-1,5 litra płynów.

Artykuł został opracowany przez JAVA Naturalna Woda Mineralna Alkaliczna
java_logo_1

 

KALENDARZ
Maj 2018
pon wt śr czw pt sob nd
7
8
11
14
15
17
21
22
25
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

Jabra
Partnerzy medialni:

bieganie.pl
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.