Antysmogowa maska do biegania. Na co zwrócić uwagę?

10.01.2021
smog-mask-04

Późna jesień i zima to dla wielu z nas czas, w którym trzeba sięgnąć po antysmogową maskę do biegania. Jak ona działa? Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy!

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że aż 91% światowej populacji żyje w miejscach, gdzie jakość powietrza przekracza dopuszczalne normy czystości. Więc możesz śmiało założyć, że tak - ten tekst dotyczy także Ciebie ;-)

Jak działa maska antysmogowa?

Antysmogowa maska do biegania działa jak maska przeciwpyłowa. Umieszczony w niej filtr wyłapuje zawieszone we wdychanym powietrzu pyły zagrażające zdrowiu. Mowa tu o pyłach PM10 i PM2.5, czyli tych o średnicy mniejszej niż 10 i 2,5 mikrometra. Szczególnie groźne są PM2.5, które mogą przenikać głęboko do kanalików płucnych i przedostawać się do krwioobiegu, powodując zaburzenia oddechowe, sercowo-naczyniowe i mózgowo-naczyniowe. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na opis filtrów zastosowanych w masce, którą chcesz kupić.

Jaki filtr wybrać? 

Filtr FFP1 to absolutne minimum. FFP1 to norma zapewniająca ochronę w warunkach typowych dla smogu czy zapylenia alergenami, czyli gdy zapylenie nie przekracza 4-krotności dopuszczalnych norm najwyższego stężenia pyłów w powietrzu. Filtr FFP1 nie zapewnia najwyższego stopnia ochrony, ale pozwala dość komfortowo oddychać, co jest ważną cechą z punktu widzenia biegacza.

Wyższe stopnie ochrony, które zapewniają filtry FFP2 czy FFP3, wiążą się ze wzrostem oporów oddechowych, czyli przez taką maskę dużo trudniej będzie się oddychało.

Maska do biegania z filtrem FFP3 to już zdecydowanie przesadna ochrona. Taki poziom zabezpieczenia wymagany jest  w miejscach, gdzie normy przekroczane są ponad 20-krotnie, czyli np. w kopalniach.

Wybierajać maskę do biegania należy też zwrócić uwagę, by miała filtr HEPA. Filtr typu HEPA posiada warstwę aktywnego węgla i włókniny elektrostatycznej. Wyłapują i przyciągają one cząstki stałe z powietrza, a poza tym chronią płuca przed wirusami, bakteriami i komórkami grzybów.


delhi-air-pollution2

Kiedy wymienić filtr w masce?

Filtry w maskach do biegania są wymienne. Każdy producent powinien zamieścić na opakowaniu informację, co jaki czas należy wymieniać filtry. Zwróćcie też uwagę na certyfikaty producenta, o których też powinna być informacja na opakowaniu. Na rynku jest mnóstwo nieatestowanych masek.

Czy maska utrudnia trening?

Filtry, o których mowa powyżej, oczywiście utrudniają oddychanie, ale maska nie wyklucza efektywnego treningu. Wręcz przeciwnie! Utrudnione oddychanie sprawia, że zmuszamy organizm do cięższej pracy i zwiększamy naszą zdolność do przyswajania tlenu.

Kiedy nie biegać?

Maska antysmogowa nie powinna zwalniać nas z kontrolowania stanu jakości powietrza. Jeśli raporty smogowe mówią o złej lub fatalnej jakości powietrza, lepiej zrezygnować z treningu na zewnątrz i poćwiczyć w domu.
KALENDARZ
Maj 2021
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.