Biegacz vs alkohol. Czy można pić i trenować?

12.08.2020

recovery-4517303_192_4

Picie alkoholu w kontekście uprawiania sportu to zdaje się temat wiecznie żywy. Czy jest tu ktoś, to nie słyszał: "czy piwko po treningu szkodzi?" ;) Zbieramy zatem w krótkim artykule podstawowe fakty nt. wpływu alkoholu na organizm. Z fizjologicznego i dietetycznego punktu widzenia nie ma żadnych korzyści z picia alkoholu. Ale...


Alkohol szkodzi zdrowiu - powiedzmy to głośno i wyraźnie. Zatruwa organizm, a z punktu widzenia sportowca: opóźnia procesy regeneracji, upośledza możliwości psychomotoryczne, koncentrację, równowagę i wydłuża czas reakcji. Czy zatem z picia alkoholu mogą płynąć jakiekolwiek korzyści?

"Piwko po treningu"?

Picie piwa po treningu to bardzo częsty błąd biegaczy. W trakcie wysiłku fizycznego organizm produkuje kortyzol, tzw. hormon stresu. Im cięższy wysiłek tym więcej kortyzolu. Alkohol spożyty bezpośrednio po wysiłku utrzymuje produkcję kortyzolu na wysokim poziomie - co prowadzi do degeneracji białka w mięśniach i spowalnia proces regeneracji.

Niektórzy tłumaczą sobie, że piwo po wysiłku uzupełni straty węglowodanów. Tu musimy wyprowadzić Was z błędu. Piwo nie jest dobrym źródłem węglowodanów. Wcale nie zawiera ich aż tak dużo, a poza tym przeszkadza w odbudowie glikogenu, czyli znowu - zaburza regenerację.

Ponadto piwo działa diuretycznie (moczopędnie). Kończymy trening już na pewnym odwodnieniu, więc pijąc piwo po treningu serwujemy organizmowi dodatkowe obciążenie.

Mówiąc krótko, nie ma żadnych fizjologicznych przesłanek by sportowiec sięgał po alkohol i nie ma bezpiecznej dawki alkoholu.


Psychika zawodnika

Mówiąc o organizmie sportowca, zazwyczaj wszystko analizujemy pod kątem fizjologii. Trzeba jednak pamiętać, że na efektywny trening czy dobry start, wpływ ma także psychika zawodnika. Wszyscy jesteśmy ludźmi - ze swoimi emocjami, stresami, itd. Wiele osób sięga po alkohol, by się wyluzować. I tu można się spotkać z wypowiedziami trenerów czy dietetyków dopuszczającymi spożycie alkoholu - sporadycznie i w małej ilości. Przykładowo:  biorąc pod uwagę funkcję socjalizującą i relaksującą, nie ma nic złego w pójściu raz na jakiś czas ze znajomymi na JEDNO piwo.

Jednocześnie trzeba powiedzieć sobie jasno, że uzależnienie swojego stanu psychicznego od przyjmowania lub nieprzyjmowania alkoholu, to prosta i szybka droga do uzależnienia. Radzenie sobie ze stresem to w dzisiejszym świecie niezwykle ważna umiejętność. Warto popracować nad rozwojem osobistym i technikami relaksacyjnymi, by nauczyć się odprężać bez potrzeby dodatkowego "wspomagania" używkami.

Czy piwo bezalkoholowe jest dobre dla sportowca?


Jeśli natomiast ktoś z Was sięga po alkohol z uwagi na jego walory smakowe, to sugerujemy spróbować bezalkoholowych zamienników. Od kilku sezonów rekordy popularności biją piwa bezalkoholowe. Z fizjologicznego i dietetycznego punktu widzenia, to korzystny trend. Wyniki badań dowodzą, że piwo bezalkoholowe ma właściwości izotoniczne. A także tego, że pite nad trzy i pięć dni po maratonie, piwo bezalkoholowe zmniejsza ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych.  To dlatego, że zawiera węglowodany i nas nawadnia.  Więc jeśli piwo kojarzy Ci się z regeneracją, to niech to będzie tylko i wyłącznie piwo bezalkoholowe. Okazuje się także, że piwo 0.0% pomaga uspokoić organizm. Naukowcy dowodzą, że ok. 330 ml takiego piwa pomaga nam zasnąć i się zrelaksować. Jeśli więc po mocnym starcie lub treningu, czy dniu z dużą dawką emocji, masz ochotę na piwo, sięgnij po bezalkoholowe.Artykuł przygotowany we współpracy z ekspertem: Urszula Somow, dietetyk PZLA.
KALENDARZ
Maj 2021
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.