Biegasz, a Twoja forma stoi w miejscu? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów

05.07.2017

header-obrazek_5

Ciągle masz poczucie, że biegasz za mało, bo Twoja forma stoi w miejscu? Problem może leżeć zupełnie gdzie indziej. Oto najczęstsze błędy amatorów. 


Klepiesz” kilometry, zamiast różnicować trening

Zaprawieni w bojach biegacze dobrze wiedzą, że duża liczba kilometrów wybiegiwanych w spokojnym tempie, rzadko przekłada się na wyniki. Dlaczego tak się dzieje? Otóż jeśli na treningach biegasz wolno, to dlaczego na zawodach miałbyś osiągnąć ekstremalne prędkości? Ciało nie jest w stanie zrobić tego, czego się wcześniej nie nauczyło.

Owszem, na zawodach zadziała adrenalina i na pewno będziesz w stanie nieco bardziej przycisnąć, niż w trakcie codziennego treningu. Jednak uwierz, dopóki nie zaczniesz wprowadzać w tygodniu mocniejszych akcentów, nie będziesz w stanie rozwinąć swojego potencjału.


Od lat stosujesz te same metody treningowe

Podbiegi we wtorek, przebieżki w czwartek. Sobota znów podbiegi, a w niedzielę długie wybieganie. I tak od 2010 roku. Znasz to? Tego typu trening nie jest czymś nagannym, jednak warto wiedzieć, że organizm przyzwyczaja się do stosowania ciągle tych samych środków. Czasem wystarczy jeden, niewielki bodziec, np. wprowadzenie treningu interwałowego, większy kilometraż podczas długiego wybiegania lub wręcz coś zupełnie z innej półki np. wdrożenie nowego treningu siłowego. Może się okazać, że już po 2-3 tygodniach zaczniesz obserwować znaczące zmiany.

Pomijasz treningi uzupełniające

Każde zawody biegasz tak, że pierwsza połówka jest znacznie szybsza od drugiej? Być może źle dobierasz tempo, ale problemem mogą być również zbyt słabe mięśnie. To one pomagaja Ci zachować efektywny, długi, ładny biegowy krok od startu aż do mety.

Nie chodzi tu jednak o budowanie masy, wszak to nie wielbiciele siłowni są najlepszymi biegaczami. Na jakie ćwiczenia warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim stabilizacja: ćwiczenia na taśmach typu TRX, półprzysiady na poduszce rehabilitacyjnej (tzw. berecie), podpory. Nie zaszkodzą też tradycyjne zestawy ćwiczeń: przysiady, brzuszki, pompki, a także opcjonalnie trening na maszynach na siłowni.

Nie regenerujesz się wystarczająco

Na regenerację składa się sen, dni wolne od treningu, dieta, rolowanie, nawadnianie, stretching, unikanie stresu, a dopiero na końcu odnowa biologiczna. Żadna sauna nie pomoże, jeśli na co dzień nie dosypiasz, jesteś w stałym napięciu, odżywiasz się fast foodami.

Pamiętaj, że trening to w pewnym sensie zamach na swój organizm. Mocne bieganie powoduje liczne mikrourazy i stany zapalne. Będziesz mocniejszy tylko wtedy, gdy pozwolisz organizmowi naprawić „ubytki”. Dlatego jeśli oprócz biegania masz na głowie również codzienne życie, musisz robić sobie w tygodniu 1-2 dni odpoczynku.

Ważną sprawą w regeneracji, jest również dieta. Bez spożywania naturalnych, jak najmniej przetworzonych produktów, nie jesteś w stanie szybko wracać do pełnej sprawności po ciężkim treningu. Organizm po prostu nie ma z czego czerpać, by się odbudowywać.

Szukasz dróg na skróty

Usłyszałeś, że dzięki interwałom będziesz biegał szybciej? Suplementujesz kurkuminę, bo kolega brał i zrobił życiówkę w maratonie? Musisz wiedzieć, że na sukces w każdym sporcie składa się wiele czynników. Interwały mają sens, jeśli wykonujesz też inne treningi, ćwiczenia sprawnościowe, wysypiasz się, a do tego jesz zdrowo.

Suplementy? Odżywki? Branie ich jest jak najbardziej zasadne pod warunkiem, że Twoja dieta nie pokrywa zapotrzebowań Twojego organizmu. Jeśli Twój trening kuleje, żadne tabletki nie pomogą Ci osiągnąć wymarzonego wyniku.  

KALENDARZ
Lipiec 2018
pon wt śr czw pt sob nd
2
9
10
11
12
27
30
31
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

JabralabotigaVenga Travel4 move
Partnerzy medialni:

bieganie.pl
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.