Dla tych, co nie lubią chłodu. 3 treningi na bieżni mechanicznej

28.10.2022

ryan-de-hamer-pct8ag

Bieganie na bieżni mechanicznej może nie jest wyjątkowo pasjonujące, jednak stanowi wybawienie dla osób, które nie przepadają za chłodem. Ponadto to naprawdę dobry sposób na utrzymanie biegowej formy. Zobacz, jakie treningi warto wykonać, aby były one efektywne.


Bieg z narastającą prędkością


Trudny, ale piekielnie skuteczny trening! Przydaje się w szczególności dla osób, które planują start w półmaratonie lub maratonie. Pomaga on bowiem przyzwyczaić się do stopniowego przyspieszania, nawet na dużym zmęczeniu. Trening na bieżni mechanicznej pozwoli nam bardzo prezycyjnie trzymać się konkretnego tempa.

Jak go wykonać? Przykładowo zaplanuj sobie, że przebigniesz łączny dystans 10 km. Pierwsze 3 kilometry pokonaj w tempie bardzo komfortowym, następnie każde kolejne 3 kilometry przyspieszaj np. o 20 sekund/kilometr. Ostatni kilometr pokonaj na „ostatnich nogach”. Pamiętaj później o lekkim schłodzeniu w postaci truchtu lub szybkiego marszu.

Przebieżki 


Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – bieżnia mechaniczna pozwala bardzo precyzyjnie, a wręcz laboratoryjnie ustawić tempo, jakim biegniemy. Wykorzystaj to również przy okazji planowanego treningu z krótkimi akcentami tempowymi. 

Trening ten pomoże ci pobudzić nieco organizm do działania, wzmocni ścięgna i stawy, ciało zacznie pracować w sposób bardziej sprężysty i dynamiczny. Możesz wykorzystać ten trening przy okazji do pracy nad prawidłową techniką biegu. Zwróć wtedy szczególną uwagę na to, czy twoje plecy są proste, biodra nie "uciekają" do tyłu, a ręce pracują dynamiczne przód-tył, bez zbędnych ruchów na boki.

Jak wykonać trening? Przykładowo pokonaj 5 kilometrów tempie komfortowym. Następnie wykonaj kilka szybszych akcentów - każdy z nich niech trwa np. 30 sekund, w przerwie 1 minuta. Ważne! Ostatnie przebieżki nie powinne być wolniejsze od tych, które wykonujesz na początku. Tempo powinno być takie samo lub nieco wyższe.

Bieg tempowy

Fajny, dynamiczny trening, idealny dla osób, które nudzą się podczas długiego biegania na bieżni mechanicznej. Jego głównym celem jest to, abyś mógł przyzwyczaić się do tempa docelowego, jakim będziesz biegł na zawodach.

Jest niezwykle prosty do wykonania (przynajmniej w teorii :) ): rozgrzej się biegnąc ok. 2 kilometry tempem komfortowym. Następnie podkręć tempo do tego, które docelowo ma być twoim tempem z zawodów np. na dystansie 10 km. Wytrwaj 20 minut, następnie zwolnij znowu do tempa odpoczynkowego. 

Jak widzisz, trening na bieżni mechanicznej nie musi być tylko nudnym klepaniem kilometrów. Teoretycznie możesz wykonać tam prawie wszystko - oprócz jednostek crossowych. Pamiętaj jednak, że aktywność na świeżym powietrzu jest zdrowa - wzmacnia organizm i jest zbliżona do warunków, które panują podczas zawodów biegowych. Warto więc się przemóc i chociaż raz w tygodniu wybrać się na bieganie w plenerze. 


KALENDARZ
Grudzień 2023
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.