Jak biegać w upale? [5 sprawdzonych sposobów]

24.07.2020

maarten-van-den-heuv

Wszyscy życzymy sobie na wakacje "ładnej pogody". Ale idziemy o zakład, że kiedy w planie jest ciężki trening, w myślach błagacie, żeby choć przez chwilę była "brzydka" ;) Bieganie w upale nie jest łatwe. I nikt nie wymyślił na to jakiejś cudownej metody. Ale jest kilka sprawdzonych sposobów, jak sobie z tymi upałami podczas biegania radzić. Zobaczcie!

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was dobrze znosi upały i lubi biegać w wysokiej temperaturze. Na dobrą lub złą tolerancję takich warunków ma wpływ wiele czynników, np. stopień wytrenowania (bardziej doświadzceni zawodnicy bedą lepiej sobie radzić z termoregulacją) czy masa (ciężsi biegacze szybciej się przegrzewają), która często jest uwarunkowana genetycznie. Są jednak czynniki, które zależą wyłącznie do nas. Zobacz, co możesz zrobić, by upały znosić lepiej!

W UPALNE DNI UNIKAJ... UPAŁÓW!

Brzmi kuriozalnie, ale to ma sens. W szczególnie ciepłe dni wybierz odpowiednią porę biegania - albo bardzo wcześnie rano albo naprawdę późnym wieczorem, kiedy temperatura jest jeszcze komfortowa. Bieganie długich, ciężkich treningów w samo południe, kiedy żar leje się z nieba, nie będzie specjalnie efektywne. No chyba, że przygotowujesz się do Maratonu Piasków na Saharze i chcesz przystosować swój organizm do ekstremalnych warunków.

PIJ I POLEWAJ SIĘ! NIEWIELE, ALE CZĘSTO

Żeby nie zaburzyć termoregulacji, musisz się odpowiednio nawadniać. Odpowiednio, czyli często, małymi łykami. Najlepiej wyposażyć się w pas biegowy na bidon lub po prostu ukryć butelkę z wodą gdzieś przy znajomym drzewie i kręcić kółka, za każdym razem sięgając po dwa - trzy łyki. Regularne nawadnianie to klucz do walki z przegrzaniem i odwodnieniem organizmu. Przegrzaniu zapobiegnie też na pewno polewanie się wodą po głowie czy tułowiu. To bardzo szybki i efektywny sposób na schłodzenie organizmu.

UBIERZ SIĘ LEKKO I JASNO

Unikaj ciemnych, grubych tkanin. Załóż najlżejsze możliwe ubranie do biegania, z lekkich, oddychających materiałów. Dobra wentylacja ma ogromny wpływ na termoregulację organizmu. Czy dobrze jest biegać bez koszulki, jak ten Pan na zdjęciu? To nie jest zły pomysł. Wentylacja jest wówczas najszybsza, ale trzeba liczyć sie z ryzykiem oparzeń słonecznych. Koniecznie posmaruj się kremem z wysokim filtrem. Musimy się natomiast przyczepić do nakrycia głowy tego Pana na zdjęciu. Właściwie do jego braku. Jeśli biegasz na otwartej przestrzeni, bez cienia, lepiej założyć na głowę jasną czapeczkę z daszkiem. A propos otwartej przestrzeni...


UNIKAJ PATELNI, SZUKAJ CIENIA

Unikaj biegania po otwartych przestrzeniach, szczególnie w mieście, gdzie betonowe powierzchnie bardzo się nagrzewają i oddają dodatkowe ciepło. Biegaj w parkach, lasach - wszędzie tam, gdzie znajdziesz teren do biegania w cieniu.

WEŹ PIĄTAKA

To może nietypowa rada, ale nam się znakomicie sprawdza, wieć dorzucamy na koniec naszego zestawienia. Pewnie nie raz się zastanawiałe/aś, po co jest ta mała kieszonka w spodniach biegowych, do której nic Ci się nigdy nie mieści. Ani tam kluczy nie schowasz, telefonu tym bardziej... No więc podpowiadamy! Ona jest właśnie na to 2 lub 5 zł, które dobrze jest wziąć ze sobą na bieganie w upale. Jak już skończy Ci się picie w bidonie, a organizm będzie nadal krzyczał, że potrzebuje schłodzenia i nawodnienia, bierzesz tę monetę i biegniejsz do najbliższego sklepu po zimny napój. I życie uratowane! KALENDARZ
Czerwiec 2021
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.