Powrót do sportu po przebyciu COVID-19

12.03.2021

covid1

COVID-19 nie wybiera. Atakuje młodych, starszych, schorowanych, jak i tych wydawałoby się "niezniszczalnych", czyli w pełni zdrowych i wytrenowanych. Jak ten wirus wpływa na organizm sportowców? Jak wracać do treningu po przebytej chorobie? Podpowiadamy!

Rok temu w Zielonej Górze został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia wierusem SARS-CoV-2 w Polsce. Od tego czasu w naszym kraju odnotowano prawie 2 miliony przypadków. Na świecie ponad 119 milionów.
W grupie zakażonych znalazło się też wielu sportowców, a lekarze sportowi powoli wyciągają wnioski dotyczące wpływu wirusa na organizm osób aktywnych. Co za tym idzie próbują odpowiedzić na dwa nurtujące nas pytania: jakie zmiany powoduje przebyta choroba? Oraz jak najlepiej wrócić do aktywności fizycznej po przebytej chorobie?

  1. Jakie zmiany w ciele powoduje COVID-19?
  2.  

Wirus w głównej mierze atakuje nasz układ krążeniowo-oddechowy. Największe zmiany zachodzą w naszych płucach oraz sercu, które podczas wzmożonej aktywności fizycznej wykonują swoją pracę zdecydowanie intensywnej niż w trybie kanapowym. Wirus dociera do wszystkich organów za pośrednictwem enzymów zwanych ACE2 i TMPRSS2. Po dotarciu do serca może wyrządzić wiele szkód bezpośrednio atakując komórki i je niszcząc albo wywołując reakcję zapalną, która może wpływać na prace serca.

badań na grupie amerykańskich sportowców, przeprowadzonych po 19 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku, wiemy, że zmiany w sercu  były zauważalne u 3.8% badanych, natomiast groźne cechy zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia było zauważalne u jedynie 0.6% badanych. Ponadto wszyscy sportowcy, u których zdiagnozowano zmiany zapaleniowe, mieli objawy wskazujące na umiarkowane lub ciężkie przechodzenie choroby.

Problemy z oddychaniem, szybkie męczenie się, płytki oddech to objawy jakie często zauważamy po przebytej chorobie. Spowodowane są śródmiąższowym zapaleniem płuc. Niszczy ono struktury płucne, powodując z czasem problemy w wymianie gazowej. Wirus atakuje bezpośrednio barierę pęcherzykowo-włośniczkową, czyli połączenie, przez które zachodzi wymiana tlenu i dwutlenku węgla pomiędzy pęcherzykami a naczyniami włoskowatymi w płucach. 

Z przeprowadzonych badań wiadomo, że sportowcy uprawiający sport wyczynowo, przechodzą chorobę łagodniej. Główną przyczyna takiego stanu rzeczy jest młodszy wiek, przeważnie brak chorób współistniejących oraz korzystniejsze wsparcie układu odpornościowego w walce z chorobą. Oczywiście nie można przez to powiedzieć, że sportowcy są w bezpieczni. W każdej grupie zdarzają się jednostki bardziej podatne na zachorowania i przebieg choroby u takiej osobu może być bardzo ciężki.


covid2

  1. Jak wrócić do sportu po przebytej chorobie?

 

Osoby, które przechorowały COVID-19 możemy podzielić na dwie grupy. Do pierwszej zaliczymy osoby, które chorobę przeszły bezobjawowo lub przebieg ich choroby był łagodny. Przez łagodny lub bezobjawowy przebieg należy rozumieć infekcję trwającą poniżej 7 dniu, bez duszności i wysokiej gorączki. W taki przypadku zaleca się zrobić 10-dniową przerwę od sportu (liczoną od ostatniego dnia objawów lub dnia testu, który potwierdził obecność wirusa). Jeśli po powrocie do wysiłku fizycznego łagodne objawy się powtórzą, należy zrobić ponowna ocenę. Zawsze dla pewności, nawet po lekko przechorowanej chorobie, można udać się na konsultację z lekarzem. Jednakże przy łagodnym/bezobjawowym przechodzeniu CIVID-19 nie jest ona niezbędna i w przypadku dobrego samopoczucia można śmiało wracać do trenowania.

Do drugiej grupy zaliczamy osoby, u których przebieg choroby miał umiarkowany lub ciężki przebieg. W szczególności, jeśli objawy trwały dłużej niż tydzień, w przebiegu choroby pojawiły się duszności, zapalenie płuc, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej lub hospitalizacja. Przerwa powinna wynosić wtedy między 10 a 14 dni i powrót do wysiłku fizycznego powinien zostać poprzedzony szeregiem badań (EKG, ECHO SERCA, TROPONINA). W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości należy wykonać dodatkowe badanie rezonansu magnetycznego serca. Po tym badaniu lekarz jest nam wstanie powiedzieć, jak wygląda stan naszego serca, czy doszło do jakiś zmian zapalnych i jak powinny wyglądać nasze następne kroki związane z powrotem do sportu.

 

Autor: Kuba Zieliński

Źródło: https://jamanetwork.com/journals/jamacardiology/fullarticle/2777308fbclid=IwAR3jmrlUnKluJjcswl4LN78BqrnrGnLRm8EB3KnvEJikCLFyWttedAku6Is

KALENDARZ
Sierpień 2022
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
29
30
31
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.