Uzależnieni od podium. Jak się z tego wyswobodzić?

05.05.2019

istock-493783662

Wygrywanie jest fajne - co do tego nie ma wątpliwości. Stając na „pudle” czujemy się pewni siebie, spełnieni, wyjątkowi. Gorzej, jeżeli chęć wygrywania przeradza się w obsesję, a bieganie staje się tylko i wyłącznie środkiem do tego, by...wygrać.

Szukasz wyłącznie małych biegów, które nie są obstawione przez elitę? Śledzisz postępy swoich znajomych i wściekasz się gdy jedno z nich pobiło twoją życiówkę? Pomyśl, czy nie przeszedłeś na tę drugą, mroczną stronę biegania.

Teoretycznie bieganie leczy z wielu kompleksów. Niestety zdarza się, że uprawiając tą dyscyplinę nie  budujemy poczucia własnej wartości, a próżne ego. Jest sukces? Pół biedy, bo w przypadku porażki biegacz potrafi obwinić organizatora, pogodę, buty, innych biegaczy. Najlepiej głośno, by wszyscy słyszeli dlaczego to akurat ON nie zajął pierwszego miejsca. 

A może być jeszcze gorzej. Złość, frustracja, zazdrość - to najbardziej dokuczliwe uczucia, które wtedy mogą towarzyszyć. Co i rusz rzuca się wtedy butami o ścianę, zaklina, że nigdy więcej., nie z nimi, nie tam, nigdzie! Bieganie raz będzie się kochać, a raz nienawidzić, w zależności od tego, które miejsce zajęło się na liście wyników. To nie tak miało wyglądać, prawda?

Bieganie miało przynosić radość! Jak temu zaradzić?

Walcz ze sobą, nie z innymi. Wsłuchaj się w siebie, pomyśl o swojej technice biegu. Przyjrzyj się trasie. Zamiast rywali na trasie, poszukaj partnerów, z którymi możecie się nawzajem wspierać w trudnych momentach.

Więcej pokory. W bieganiu jest się raz na wozie, a raz pod wozem. Wystarczy przeciągające się przeziębienie, ból w kolanie a twoje życiówki zaczną być coraz bardziej odległe. Co więcej, twoi "przeciwnicy" w tym czasie nie będą próżnowali i ci, których nie traktowałeś poważnie, mogą ci pokazać swoje plecy na trasie. Bądź wyrozumiały i pełen szacunku dla pozostałych zawodników.

Bieganie to coś więcej! Wygrywanie może być częścią biegania, ale wcale nie musi. Co zrobisz jak zaczniesz spadać na liście wyników? Rzucisz to wszystko, bo nie masz tu nic do roboty? Tak się składa, że bieganie to ludzie, twoje zdrowie, super sylwetka, pasja, endorfiny. Pamiętasz?

Wygrywanie samo w sobie nie jest złe. Świadczy o tym, że ciężko pracujesz i stać cię na wiele. Jednak to, czy staniesz na podium jest tylko miłym dodatkiem do twojej pasji, a nie celem. Ważne, by nie zatracić się w maniakalnym pragnieniu dążenia do szczytu, a zamiast tego odnaleźć w sobie tę radość, która towarzyszyła ci w momencie, gdy dopiero zaczynałeś biegać.

KALENDARZ
Maj 2020
pon wt śr czw pt sob nd
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.