Zdzisław Krzyszkowiak – Kariera z kolcami [Panteon Polskiej Lekkoatletyki]

14.07.2021

austrian-national-li

fot. Austrian National Library / Unsplash.com

Kontynuujemy nasz cykl o największych biegaczach w historii polskiej lekkoatletyki. W tym miesiącu chcielibyśmy Wam przybliżyć postać Zdzisława Krzyszkowiaka, mistrza olimpijskiego i dwukrotnego złotego medalisty mistrzostw Europy. W 1958 roku został wybrany najlepszym sportowcem Europy przez Sportową Agencję Informacyjną oraz najlepszym polskim sportowcem w Plebiscycie „Przeglądu Sportowego”.

Urodził się 3 sierpnia 1929 roku w Wielichowie. Dzieciństwo zupełnie nie zapowiadało jego późniejszych sukcesów w lekkiej atletyce! Jako kilkulatek przeszedł bardzo poważną chorobę, wskutek której miewał przejściowe problemy z chodzeniem. Swoja przygodę z lekką zaczął w roku 1948 w klubie Drwęca Ostróda. Od roku 1950 do 1955 reprezentował barwy CWKS Warszawa, a od 1955 roku trenował w Zawiszy Bydgoszcz, z którą to odnosił największe sportowe sukcesy.

W 1951 roku trafił pod skrzydła trenera Jana Mulaka, twórcy „polskiej szkoły biegowej” oraz Wunderteamu, najsłynniejszej grupy biegowej. Największe sukcesy Wunderteam święcił na Mistrzostwach Europy w 1958 roku w Sztokholmie, gdzie Polacy zdobyli aż 8 złotych medali. Krzyszkowiak wybiegał dwa z nich - w biegach na 5000m i 10000m. Był pierwszym zawodnikiem w historii, któremu udało się zdobyć dwa złote medale na mistrzostwach starego kontynentu w dwóch biegach długich. W latach kolejnych udało się to jedynie czterem innym sportowcom!

W 1960 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Rzymie Krzyszkowiak został Mistrzem Olimpijskim na dystansie 3000m z przeszkodami. Na ostatniej przeszkodzie wyprzedził reprezentanta ZSRR Nikołaja Sokołowa. W tym samym roku podczas meczu Polska – ZSRR w Tule ustanowił na dystansie 3000m z przeszkodami nowy rekord świata z czasem 8:31.4, a rok później na zawodach w Wałczu poprawił swój rekord świata jeszcze o sekundę.

Zdzisław Krzyszkowiak był 13-krotnym mistrzem Polski w biegach na 5000m, 10000m, 3000m z przeszkodami i w biegach przełajowych na 3 i 6 km. Został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski i Orderem Olimpijskim. Został honorowym obywatelem miasta Koła oraz Wałcza.


Sportowa droga Zdzisława Krzyszkowiaka była naznaczona wieloma kontuzjami, dlatego nazywana była „karierą z kolcami”. Był biegaczem biegającym pięknie, stylowo, z fenomenalnym, długim finiszem. Niestety urazy nie pozwalały mu pokazywać pełni swoich możliwości. Apogeum pecha i kontuzji miało miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Melbourne. Najpierw Wołodymyr Kuc nadepnął mu kolcem na palec, później Deacon Jones spowodował poważne potłuczenie naszego reprezentanta, a na dodatek w wiosce olimpijskiej ugryzł go w łydkę błąkający się pies, co przekreśliło jego szanse na start w finale na 3000m z przeszkodami.

Po zakończeniu kariery zajmował się trenerką, jednakże nie odniósł na tym polu większych sukcesów. Ostatecznie po zakończeniu kariery zajął się pracą w turystyce i był przewodnikiem wycieczek zagranicznych. Zmarł w roku 2003 w Warszawie. Został pochowany na cmentarzu wojskowym na Warszawskich Powązkach.

KALENDARZ
Sierpień 2022
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
29
30
31
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.