Jak wybrać buty na asfalt?

30.06.2024

18145

Kto z nas nie zaczynał biegać w zwykłych trampkach lub butach do fitnessu, niech pierwszy rzuci kamieniem. W pewnym momencie jednak warto zainwestować w obuwie przeznaczone konkretnie do tego rodzaju aktywności. Wybór właściwego obuwia może bowiem znacząco wpłynąć na jakość treningu, komfort biegu oraz zmniejszenie ryzyka kontuzji. Jak wybrać dobre buty na asfalt?

Cechy charakterystyczne butów do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie powinny mieć dobrą amortyzację. Bieganie po twardych nawierzchniach generuje większe wstrząsy, które mogą obciążać stawy i mięśnie. Dobra amortyzacja w obszarze pięty i śródstopia absorbuje wstrząsy.

Ponadto buty do biegania na asfalcie powinny być dobrze dopasowane do stopy, ale jednocześnie nie za ciasne, aby nie powodować otarć i pęcherzy. Przód takiego buta musi pozostawiać trochę miejsca na palce, aby umożliwić ich naturalne ruchy i zapobiec naciskowi podczas biegu. Ważne jest również, aby buty dobrze trzymały piętę, zapobiegając jej przesuwaniu się wewnątrz buta.

Nie bez znaczenia jest stabilność obuwia, zwłaszcza dla biegaczy z nadmierną pronacją stopy.

Oddychalność i trakcja obuwia


Podczas biegania Twoje ciało intensywnie się nagrzewa, dlatego buty do biegania po asfalcie powinny być wykonane z oddychających materiałów. Materiały siatkowe (mesh) na cholewce buta zapewniają dobrą wentylację, co pomaga utrzymać stopy suche i chłodne, bez ryzyka powstawania pęcherzy i innych podrażnień.

Podczas biegania po asfalcie ważna jest również dobra przyczepność do podłoża. Buty powinny posiadać podeszwę z odpowiednim bieżnikiem, który zapewnia stabilność i zapobiega poślizgnięciom. Mimo że asfalt jest stosunkowo gładką powierzchnią, to podczas deszczu czy na wilgotnej nawierzchni odpowiednia trakcja jest niezbędna dla bezpieczeństwa biegacza.


Jak dobrać odpowiednie buty do biegania po asfalcie?


Przed zakupem butów warto przeprowadzić analizę stopy. Można to zrobić w specjalistycznym sklepie biegowym, gdzie sprzedawcy ocenią, jaką masz pronację (neutralną, nadpronację lub supinację) i doradzą odpowiednie obuwie. Dzięki temu można wybrać buty, które najlepiej dopasują się do Twoich potrzeb.

Butów do biegania nie da kupić się bez mierzenia. Buty najlepiej mierzyć po południu lub wieczorem, kiedy stopy są nieco opuchnięte po całym dniu, co pozwoli uniknąć zakupu zbyt ciasnych butów. Ważne jest, aby przymierzyć buty z odpowiednimi skarpetami do biegania, które zamierzasz nosić podczas treningów.Regularna wymiana butów do biegania


Buty do biegania po asfalcie, podobnie jak każda inna odzież sportowa, mają swoją żywotność. Nawet najlepsze buty z czasem tracą swoje właściwości amortyzujące i stabilizujące. Zaleca się wymianę butów co 1000 kilometrów, w zależności od intensywności i warunków użytkowania. Regularna wymiana butów zapewnia optymalną ochronę i komfort podczas biegania.

Znaczenie prawidłowej techniki biegu


Pamiętajmy jednak, że nawet najlepsze buty nie zastąpią prawidłowej techniki biegu i sprawnego ciała. Podczas biegu ważne jest utrzymanie odpowiedniej postawy ciała. Unikaj zbytniego wychylania tułowia do przodu lub do tyłu, ponieważ może to prowadzić do nadmiernego obciążenia mięśni i stawów. Istotna jest również praca nóg i stóp. Stopy powinny lądować miękko na podłożu, najlepiej na śródstopiu lub środkowej części stopy, aby amortyzować wstrząsy. Unikaj lądowania na pięcie, ponieważ powoduje to większe wstrząsy przenoszone na kolana i biodra.

Kroki powinny być krótkie i rytmiczne, co zmniejsza ryzyko kontuzji i pozwala na efektywniejszy bieg. Dopracowana technika i sprawne ciało sprawią, że wybrane przez Ciebie buty do biegania po asfalcie będą (prawie) niosły same!

KALENDARZ
Lipiec 2024
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.