Bieganie a odchudzanie - kiedy zaczynamy spalać tkankę tłuszczową?

02.08.2023

shoeib-abolhassani-b

Bieganie wzmacnia nasze serce i płuca, poprawia kondycję oraz pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów. Ale kiedy dokładnie zaczynamy spalać tkankę tłuszczową podczas biegania? Jakie czynniki wpływają na efektywność tego procesu?


Mechanizm spalania tkanki tłuszczowej podczas biegania


Bieganie jest aktywnością aerobową, co oznacza, że nasze ciało wykorzystuje tlen do produkcji energii. Podczas treningu nasze mięśnie potrzebują większej ilości tlenu, co powoduje zwiększoną przemianę materii. Gdy nasza przemiana materii jest podniesiona, organizm zaczyna spalać więcej kalorii i sięga po nasze zasoby - cukier i tłuszcz. Oznacza to, że proces spalania tkanki tłuszczowej rozpoczyna się nie po magicznych 20 czy 30 minutach, ale właściwie cały czas. Kwestia jedynie efektywności tegoż spalania. 

Osoby, które są regularnie aktywne fizycznie i mają wyższą kondycję, zazwyczaj zaczynają spalać tłuszcz efektywniej podczas biegania niż osoby początkujące.

Warto również pamiętać, że spalanie tłuszczu podczas biegania zależy od naszej całkowitej przemiany materii (BMR - Basal Metabolic Rate), która oznacza ilość kalorii spalanych przez organizm podczas spoczynku. Im wyższa jest nasza BMR, tym więcej kalorii i tłuszczu spalamy, nawet w czasie bezczynności.


Wpływ intensywności biegu na proces odchudzania


Zwykło się mówić, że trzeba biegać wolno, by spalić tłuszcz. Jest to tylko część prawdy. Zaleca się szczególnie początkującym, by biegali swobodnym tempem, bo dzięki temu są w stanie biec dłużej. Tym samym spalić więcej kalorii, niż gdyby przez 3 minuty walczyli o oddech, po czym wrócili do domu.

Faktem jest jednak, że w miarę zwiększania tempa, nasz organizm zaczyna zużywać więcej cukrów, kosztem tłuszczu. Nie oznacza to, że tylko przy wolnym bieganiu chudniemy. Cały czas bowiem spalamy kalorie, co przy zachowaniu diety opartej na deficycie kalorycznym (czyt. więcej zużywasz niż jesz) jest prawie gwarantem spalania tkanki tłuszczowej.

Warto więc włączyć różne formy biegania w swoje treningi - zarówno długie, spokojne wybiegania, jak i interwały czy biegi na zmianę tempa. Takie urozmaicenie pozwoli nam zachować odpowiedni balans pomiędzy spalaniem cukrów a tłuszczu, co wpłynie na skuteczność naszych wysiłków odchudzających.

Znaczenie diety w procesie odchudzania podczas biegania

Bieganie może być skutecznym narzędziem w procesie odchudzania, ale nie zapominajmy, że kluczową rolę odgrywa również odżywianie. Wprowadzenie zdrowych nawyków, takich jak dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty, białko i zdrowe tłuszcze, pomoże nam zwiększyć efektywność spalania tkanki tłuszczowej.

Warto również zwrócić uwagę na ilość spożywanych kalorii. Choć bieganie pozwala na spalenie dużej ilości kalorii, to jednocześnie może nas skłonić do większego apetytu. Ważne jest więc, aby zachować umiar w jedzeniu i nie "nagradzać" się wysiłkiem treningowym niezdrowymi przekąskami czy posiłkami.

Jak unikać pułapek i kontrolować postępy podczas odchudzania poprzez bieganie


Podczas odchudzania poprzez bieganie, ważne jest, aby nie oczekiwać natychmiastowych efektów. Proces spalania tkanki tłuszczowej wymaga czasu i cierpliwości, dlatego warto zachować długofalowy plan treningowy i żywieniowy.

Regularne monitorowanie postępów, prowadzenie dziennika treningowego oraz śledzenie zmian wagi i obwodów ciała mogą pomóc nam w kontrolowaniu rezultatów. Pamiętajmy jednak, że liczby nie są jedynym wskaźnikiem sukcesu. Warto również zwracać uwagę na ogólne samopoczucie, energię i poziom motywacji, które mogą świadczyć o pozytywnych efektach naszych wysiłków.

KALENDARZ
Czerwiec 2024
pon wt śr czw pt sob nd
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.