Bieganie po pięćdziesiątce - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

10.03.2019

untitled-design-(13)
Chciałbyś dać się porwać fali biegania, ale...masz pięćdziesiąt kilka lat i szereg pytań. Czy to na pewno dobre dla twoich stawów? Czy ciało poradzi sobie z nowymi obciążeniami? Na ile możesz sobie pozwolić? Nic dziwnego, że masz obawy, szczególnie, że biegacze nie kryją się z doznanymi kontuzjami. Bieganie w kategorii 50+ nie musi jednak nieść za sobą żadnego ryzyka!


Sportowa przeszłość


Lata spędzone aktywnie powodują, że twoje stawy, mięśnie i ścięgna prawdopodobnie pozostaną w gotowości do stosunkowo intensywnej pracy aż do późnej starości. Jeśli nie występują choroby, które definitywnie wyłączają cię ze sportu, nie ma żadnych przeciwwskazań, by rezygnować z dalszej aktywności, a wręcz twój wiek obliguje cię do tego, by dalej się ruszać.
Zatem jeśli do tej pory jeździłeś na rowerze, dużo spacerowałeś nie przestawaj tylko ze względu na wiek. Bieganie może być właśnie tym ogniwem, którego ci do tej pory brakowało, więc nie bój się spróbować.


Trzymaj wagę!


Zarówno dla osób bardzo młodych, jak i w średnim wieku nadwaga jest szkodliwa, jednak jeśli przez ostatnie dwie dekady nosiłeś ze sobą nadprogramowe kilogramy, prawdopodobnie niewiele się ruszałeś, twoje serce i stawy bardzo długo były mocno przeciążone . Dlatego też zanim postanowisz biegać kilka razy w tygodniu, zacznij od intensywnego marszu, z czasem przejdź do marszo-biegów, by ostatecznie wdrożyć się w długodystansowe bieganie. Koniecznie zmień też nawyki żywieniowe. Zminimalizuj spożywanie słodyczy, produktów smażonych na głębokim tłuszczu, białego pieczywa, białego makaronu. Niestety sam ruch rzadko powoduje, że nadwaga tak po prostu znika.


Jak?

Wraz z mijającymi latami ubywa zdolność szybkiej regeneracji. Niestety margines błędu w twoim przypadku jest dużo mniejszy niż u przeciętnego 20 czy 30-latka, dlatego tak ważne jest bardzo stopniowe wchodzenie w trening, a także dłuższe przerwy między jedną sesją a drugą. Początkowo wolne wybieganie 3 razy w tygodniu np. we wtorek, czwartek, sobotę spokojnie wystarczą. Nie możesz zapominać o rozgrzewce przed i rozciąganiu po!

A co jak już będziesz na etapie regularnego biegania? Czy pozostaje ci wolne człapanie po ścieżce w parku? Oczywiście, że nie! Jednak i tu musisz kłaść nacisk na odpoczynek. Jeśli marzysz o życiówkach, nie daj sobie wmówić, że w twoim wieku nie warto próbować. Warto! Faktem jest, że powoli zaczyna zmniejszać się twoja masa mięśniowa, zmniejsza się liczba włókien szybko kurczliwych, które głównie odpowiadają za szybkość. Jest jednak jedno „ale”...

Otóż wiele osób starszych odpuszcza sobie treningi jakościowe, na rzecz swobodnego truchtania. Ćwicząc zarówno szybkość, wytrzymałość jak i siłę nie jesteś w stanie cofnąć czasu, ale możesz znacznie spowolnić proces starzenia się ciała. Nie unikaj ćwiczeń siłowych, fitnessu, wzmacniaj mięśnie i stawy. Rozejrzyj się, czy w twojej okolicy nie ma zajęć typu pilates bądź joga, nie zaszkodzi też wizyta na basenie.

Regeneracja raz jeszcze


Regeneracja to nie tylko moment, gdy wracasz do domu po ciężkim treningu i kładziesz się na łóżku. To stretching po bieganiu, przerwy między treningami, sen, spożywanie zdrowej, mało przetworzonej żywności (w szczególności kasze, warzywa, owoce, ziarna, orzechy). To także kąpiele solankowe, sauna, automasaże. Młody organizm również potrzebuje odpoczynku, jednak jest on w stanie znieść więcej zaniedbań. Ty nie możesz sobie pozwolić na to, by nie dosypiać nocy, bądź odpuszczać rozciąganie bądź regularnie podjadać chipsy zamiast zdrowej kolacji. Odpoczynek, odpoczynek i jeszcze raz odpoczynek. Ma on być adekwatny do wykonanej pracy.

Idź do fizjoterapeuty


Lata spędzone statycznie mogły spowodować, że twoje mięśnie mogą być mocno przykurczone, na tyle, że każdy ruch sprawia ból. Dobry specjalista nie tylko rozluźni ciało, ale też zaleci indywidualny zestaw ćwiczeń wzmacniających, dzięki którym unikniesz kontuzji.

Tylko tyle i aż tyle. Powodzenia!

KALENDARZ
Maj 2020
pon wt śr czw pt sob nd
3
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
25
26
27
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.