Bieżnia antygrawitacyjna Alter-G - co to takiego?

Bieżnia antygrawitacyjna Alter-G to innowacyjne urządzenie, które znalazło szereg zastosowań we współczesnej medycynie oraz sporcie. Służy pacjentom w zakresie ortopedii, pediatrii, neurologii, sportowcom czynnym zawodowo oraz po kontuzjach. Alter-G wiele zmieniła w podejściu do terapii ruchowej. Dzięki unikalnej technologii opracowanej i opatentowanej przez NASA umożliwia trening i terapię w warunkach odciążenia. Przeciwdziałanie grawitacji pozwala na ćwiczenia w warunkach odciążenia nawet o 80% masy ciała. W ten sposób bezpiecznie i bezboleśnie można rehabilitować się, wracać do treningu, uczyć się prawidłowego wzorca ruchu, czy uzupełniać swój trening.
Jak działa bieżnia Alter-G?
- Pacjent zakłada specjalne spodenki, w których przypina się do bieżni. Dzięki temu od pasa w dół jest zamknięty w bańce, która po uruchomieniu bieżni wypełnia się powietrzem i w zależności od ustawionego odciążenia reguluje ciśnienie wewnątrz.
- Na bieżni możemy zmniejszyć wpływ grawitacji odciążając ciało aż do 80%, operując skalą co 1%. W ten sposób możemy poczuć lekkość, z jaką poruszalibyśmy się ważąc dużo mniej.
- Przy zmniejszonym obciążeniu pozbywamy się bólu i stresu, na które są narażone nasze stawy, czy kontuzjowane miejsca. Możemy kontynuować bezpiecznie terapię i trening, które pozwolą nam wrócić do formy po kontuzji. A także uczyć się właściwego wzorca ruchu i uzupełniać trening, gdy nasza waga nie pozwala na bezpieczny trening.
- Alter-G poprawia mobilność i siłę u osób z zaburzeniami neurologicznymi, np. stosowana jest u pacjentów chorych na Parkinsona, czy po przebytym udarze mózgu.
- Na stałe wpisała się także jako uzupełnienie treningu u zawodowych sportowców, którzy poddani sporym obciążeniom, Alter-G traktują jako bezpieczne uzupełnienie treningu.
Jakie daje korzyści?
- Alter-G odciąża mięśnie i stawy, dzięki czemu zmniejsza ryzyko urazów, powikłań i nawrotów kontuzji.
- Odciążając i niwelując doznania bólowe, uczy pacjenta właściwego wzorca ruchu i pozwala kontynuować trening.
- Poprawia wydolność, co ważne jest szczególnie w przypadku osób starszych, które nie mogą sobie pozwolić na trening w pełnym obciążeniu.
- Wykorzystywana jest w leczeniu wielu chorób neurologicznych.
- W przypadku zawodowych biegaczy jest uzupełnieniem treningu. Pomimo odciążenia, wzorzec ruchu podczas biegu na Alter-G nie różni się od tego podczas zwykłego biegu. Tu kryje się jedna z jej przewag nad bieganiem w wodzie.
Dla kogo?
- osób po urazach i kontuzjach sportowych
- osób starszych
- osób z dolegliwościami neurologicznymi, np. pacjenci chorzy na Parkinsona
- osób otyłych
- sportowców zawodowych
- amatorów, którzy pracują nad swoją techniką
- pacjentów przechodzących rehabilitację
Zachęcamy do obejrzenia filmu, w którym specjalista opowiada szerzej o właściwościach bieżni Alter-G.