Czego unikać podczas startu w zawodach biegowych?

20.04.2023

gary-butterfield-xgk
Biegasz regularnie w zawodach? To świetnie! Starty motywują, nadają celowości treningom. Jest jednak kilka zasad, których nie tylko warto, ale wręcz należy się trzymać, gdy decydujemy się na udział w zorganizowanych biegach.


Startowanie w słuchawkach

Muzyka daje kopa, motywuje do biegu, nadaje tempa i… stanowi zagrożenie dla Ciebie oraz innych biegaczy. Nadjeżdżająca z lewej karetka, niespodziewany rowerzysta, czy chociażby nadbiegająca elita, walcząca o najmniejszy skrawek przestrzeni, aby tylko przemknąć do mety.
Jeżeli już musisz korzystać ze słuchawek, ustaw je na tyle cicho, by mieć również kontakt z otoczeniem.


Skracanie trasy

To jest najbardziej nieeleganckie, denerwujące i nieuczciwe zachowanie, jakich dopuszczają się biegacze z każdego poziomu zaawansowania. Skracają biegając po trawnikach, chodnikach, skwerach. Tam metr, tam dwa i z dystansu maratońskiego potrafi się uzbierać nawet 200 m. Jest to nie w porządku wobec siebie oraz wobec pozostałych uczestników biegu.


Przychodzenie na bieg na ostatnią chwilę

Dla swojego komfortu warto pojawić się na bieg minimum 30 minut przed startem. Dotyczy to szczególnie imprez masowych, gdzie start, depozyt i toalety są mocno rozstrzelone.
Mając dużo czasu, masz szansę na spokojnie się przebrać, skorzystać z toalety, zrobić rozgrzewkę i znaleźć swoją strefę czasową.


Startowanie z nie swojej strefy czasowej

Biegasz dychę w godzinę, a ustawiasz się w strefie na 40 minut? Błąd. Przeszkadzasz w tej sytuacji innym w biciu życiówek, płynnego startu, ale również nierzadko sam poddajesz się zbyt mocnemu dla Ciebie tempu, przez co się spalasz i docierasz do mety w gorszym niż zakładałeś czasie.


Bieg szpalerem ze znajomymi

Są osoby, które startują w zawodach z powodów towarzyskich. Na biegu można spotkać się ze znajomymi, pogadać, wspólnie spędzić czas. Wielu jednak biegnie po konkretny wynik. 3-4 osoby rozstawione na całej szerokości przeszkadzają pozostałym uczestnikom, a wyminięcie ich zabiera sporo energii, którą można byłoby poświęcić po prostu na bieg.


Niespodziewane przechodzenie do marszu na trasie

W zawodach, szczególnie masowych, dopóki stawka się nie rozciągnie, wokół Ciebie oraz za Tobą biegnie sporo osób. Nagłe przystanięcie może spowodować zderzenie, które może się zakończyć nawet kontuzją. Dlatego jeśli jesteś bardzo zmęczony i chcesz przejść do marszu, obejrzyj się za siebie, czy nikt nie biegnie tuż za Tobą.


Stawanie tuż za metą

Podobna sytuacja do powyższej. Stając zaraz za metą hamujesz ruch i stwarzasz niebezpieczeństwo dla innych biegaczy. Dlatego bez względu na to, jak jesteś zmęczony, postaraj się po ukończeniu biegu płynnie przemieszczać do przodu.

KALENDARZ
Wrzesień 2023
pon wt śr czw pt sob nd
1
4
5
6
7
8
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
25
26
27
28
29
30
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.