Czy pływanie może pomóc biegaczowi?

28.05.2023

marcus-ng-zbbhkq0m2a
Pływanie niesie za sobą wiele korzyści - rozluźnia mięśnie odciąża stawy, poprawia wydolność oddechową. Jest także doskonałym sportem który można uprawiać w ramach rehabilitacji. Jak pływanie może wpływać na trening biegacza?

Wzmacnianie mięśni

Bieganie to sport, który angażuje przede wszystkim mięśnie nóg. Pracują także mięśnie pleców i brzucha, jednak to nie na nich skupiają się treningi. W przypadku pływania angażowane są dodatkowo mięśnie rąk oraz plecy, co pomaga w zrównoważeniu siły na całym ciele.

Mięśnie, które pracują podczas pływania:

mięśnie ramion - praca rąk podczas treningu biegowego jest bardzo ważna, ponieważ pomaga w zachowaniu prawidłowej postawy i techniki biegu; pływanie wspiera pracę mięśni ramion, co ma pozytywny wpływ na trening biegowy;
mięśnie klatki piersiowej oraz pleców - ćwiczenie tych partii mięśniowych pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała zarówno w codziennych aktywnościach, jak i podczas treningu biegowego; to właśnie mięśnie klatki piersiowej oraz pleców są mocno angażowane podczas pływania,

mięśnie brzucha - regularne pływanie pozytywnie wpływa na pracę mięśni brzucha, ponieważ pozostają one stale napięte; wzmocnienie tych partii mięśniowych będzie doskonałym wsparciem w treningach biegowych,

mięśnie nóg - te partie mięśniowe są mocno angażowane w trakcie treningów biegowych; pływanie może wspierać pracę mięśni nóg, a przede wszystkim ud i pośladków, których prawidłowa praca jest niezbędna dla biegaczy.

Pływanie pomaga w budowaniu siły mięśni, ma wpływ na ich elastyczność oraz mobilność całego ciała. Woda, w której pływamy, jest gęstsza od powietrza, co wpływa na wzmocnienie wszystkich partii mięśniowych.

Pływanie, a wydolność oddechowa

Regularne wizyty na basenie wspierają wydolność biegową oraz zwiększenie objętości płuc. Wpływa to na osiąganie lepszych efektów nie tylko w pływaniu, ale także w innych dyscyplinach, takich jak na przykład bieganie.

Pływanie wpływa także na zbudowanie nawyku świadomego oddychania. Praca nad poprawnym oddechem w trakcie pływania przyniesie korzyści dla biegaczy. Większa kontrola nad oddechem zmniejszy ryzyko złapania zadyszki w trakcie treningów biegowych.

Pływanie, a regeneracja organizmu

Pływanie w treningu biegacza może przynieść bardzo dużo korzyści także w obszarze regeneracji organizmu. Po pierwsze ruch oraz zimna woda ułatwiają przepływ krwi i pomagają organizmowi odpocząć. Pływanie pomaga także odpocząć stawom, które po treningach biegowych mogą być przeciążone. Ma także pozytywny wpływ na mięśnie. W poprzednich akapitach omawialiśmy wpływ pływania na wzmocnienie mniej aktywnych w trakcie biegania partii mięśniowych. Warto pamiętać jednak o tym, że pływanie pomaga im się równocześnie rozluźnić i odpocząć.

Bieganie jest także dobrym sposobem na rehabilitację. Po doznanej kontuzji nie zawsze możemy szybko wrócić do regularnych treningów biegowych. Z uwagi na mniej obciążający charakter pływania, jest ono dobrym sportem do powrotu do regularnych treningów.

Podsumowanie


Powyżej opisaliśmy wiele korzyści pływania w treningach biegowych. Pomaga ono zregenerować organizm, ale także wpływa pozytywnie na całe ciało i pomaga zachować równowagę pracy mięśni. Warto więc wdrożyć wizyty na basenie do swoich regularnych treningów. Pomoże to w osiąganiu lepszych wyników także w trakcie biegania.

KALENDARZ
Czerwiec 2024
pon wt śr czw pt sob nd
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.