Dlaczego warto biegać?

18.11.2018

fitness-1348867_960_

Wielu Twoich znajomych biega, ale Ty nie możesz zrozumieć dlaczego? Oto 6 podstawowych i zarazem największych atutów biegowego życia, ukazanych głównie z perspektywy kobiet. Jednak panowie na pewno tu też znajdą coś dla siebie. 


Pomaga budować pewność siebie

Nie znam dziewczyny, która po odnalezieniu w sobie pasji biegania, nie zmieniła podejścia do swojej osoby. Zazwyczaj biegaczki stają się bardziej pewne siebie, świadome swoich mocnych stron. Znajdują w sobie siłę by stawiać sobie cele i realizować marzenia, nawet te najbardziej szalone.

Pomaga schudnąć


Godzinny bieg w swobodnym tempie pozwoli nam spalić 400-600 kcal, co stanowi równowartość porządnego ciastka z kremem. To oznacza tyle, że nawet intensywnie trenując nie powinnyśmy rezygnować ze zdrowej diety, jednak nie musimy się jej trzymać nader restrykcyjnie. Koniec zatem z wyrzutami sumienia po okazjonalnym obżarstwie.

Zwiększa witalność


Zauważyłaś, że biegacze chodzą w sposób bardziej sprężysty i emanują energią nawet, jeśli młodość mają już dawno za sobą? To właśnie daje aktywny tryb życia. Ponadto osoby regularnie trenujące (ale nie przetrenowujące się) rzadziej chorują, są odporniejsze na działanie wirusów, dlatego nawet w sezonie jesienno-zimowym są pełni sił.

Oferuje Ci czas tylko dla siebie


Bieganie docenią szczególnie mamy małych dzieci. Pewnie pomyślisz sobie teraz „Jasne ledwo znajduję czas, by wyjść na kawę z koleżankami, a co dopiero by regularnie biegać”. Jeśli jednak umówisz się z partnerem, że to on przejmie opiekę nad pociechą chociażby 3 razy w tygodniu po 30 minut zobaczysz, jak odmieni się Twoje życie.
Regularna aktywność fizyczna, szczególnie uprawiana na świeżym powietrzu, pozwala nam być przez chwilę tylko ze sobą, poukładać swoje myśli, uwolnić się od stałego zamartwiania, zredukować stres. Przekonaj się, że nawet po krótkiej przebieżce wrócisz do domu z nowymi siłami!

Zmniejsza ryzyko występowania chorób

Bieganie zmniejsza ryzyko chorób uznanych za cywilizacyjne: nowotwory, choroby serca, otyłość. Ponadto udowodniono, że regularnie uprawiany jogging zwiększa gęstość kości, chroni przed osteoporozą, wzmacnia stawy (wbrew obiegowej opinii o tym, że bieganie niszczy kolana). Same zalety!

Pomaga lepiej żyć

To stanowi wypadkową wszystkich zalet, które zostały wymienione powyżej. Bieganie po prostu pomaga nam lepiej czuć się ze sobą, zaakceptować swoje ciało, być radośniejszymi i pełniejszymi energii na co dzień. Biegaczki rzadziej borykają się z kompleksami, wiedzą czego chcą i dążą do tego. Brzmi cudownie, prawda? 

Zatem do dzieła!

Czy jednak każdy może biegać?


Bieganie jest bardzo zdrową i najbardziej naturalną formą aktywności dla człowieka. I o ile większość z nas może się nią cieszyć, to jednak nie każdy może biegać. A przynajmniej nie od razu. Dotyczy to osób otyłych, które przygodę ze sportem powinny zacząć od marszu lub marszo-biegów. 

Z treningami muszą się wstrzymać osoby z ukrytymi wadami serca, które ujawniają się zwykle właśnie podczas wysiłku fizycznego. Nie wolno ich bagatelizować - mogą być nie tylko groźne dla zdrowia, ale wręcz zakończyć się zgonem. Zatem zanim  zaczniesz biegać, zrób zestaw niezbędnych badań: echo serca, EKG, ale również i morfologię, która może ujawnić inne choroby lub niedobory. 

KALENDARZ
Czerwiec 2019
pon wt śr czw pt sob nd
3
4
10
11
14
17
18
24
25
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

Jabralabotiga4 move
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Logując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj swojego loginu i hasła

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Rejestrując się przez Facebook akceptujesz regulamin.
Albo użyj formularza
Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.