Jak NIE biegać? 5 najczęstszych błędów

26.06.2024

2147600759

Czy bieganie należy traktować jako sztukę lub umiejętność? Cóż, większości osób wydaje się, że wystarczy tylko nadać ciału odpowiedni pęd i to wszystko. Tymczasem bieganie dla zdrowia to wysiłek, którego warto się podjąć, ale tylko na określonych zasadach. Jakich? Tej tematyce poświęciliśmy cały niniejszy artykuł.


Z motyką na Słońce, czyli o wysiłku słów kilka

Jeśli wcześniej nie prowadziłeś intensywnej aktywności fizycznej, to zbyt intensywne bieganie nie przyniesie Ci pożądanych rezultatów, lecz raczej zaszkodzi. Dobieraj możliwości obciążeniowe pod kątem swoich możliwości. W bieganiu nie chodzi o to, aby za cenę bólu i kontuzji przebiec kolejne kilkaset metrów więcej. Wręcz przeciwnie — amatorsko uprawiany sport ma być czystą przyjemnością i wsparciem dla organizmu, a nie czymś, co będzie przyczyną kłopotów zdrowotnych.

Zbyt intensywne podejście do kwestii treningów to zwiększone ryzyko:

nadmiernego przemęczenia,

kontuzji, zwłaszcza w obrębie stawów,

problemów z sercem (zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością) itd.


Słaba technika biegu

Po czym poznać początkującego i przemęczonego biegacza? Po technice, gdyż zarówno jeden, jak i drugi często garbią się podczas biegu, a ich wzrok jest spuszczony na ziemię.

Czy takie zachowanie jest poprawne? Cóż, śmiemy wątpić. Najlepiej już od początku wyrobić sobie nawyki poprawnego biegania. Pamiętajmy, aby:

nasza postawa była wyprostowana, a nasz wzrok był skierowany przed siebie,

ręce trzymać przy ciele w pozycji zgiętej pod kątem 90 stopni,

ruch rąk był całkowicie naturalny,

stopy nie były nadmiernie wysuwane do przodu.


Brak regeneracji

Podczas biegania zdecydowanie nie warto się przetrenowywać. Dotyczy to przede wszystkim osób początkujących, które są znacznie bardziej podatne na występowanie urazów. Ile zatem czasu należy postawić na regenerację? Jeśli jesteś amatorem i masz za sobą dzień treningowy, to koniecznie zrób sobie dzień przerwy. Pamiętaj też o spożywaniu posiłków bogatych w białko, gdyż dzięki nim łatwiej rozbudujesz strukturę mięśni i wzmocnisz je przed kolejnym treningiem.

Mówiąc o regeneracji, nie mamy na myśli leżenia na kanapie. Wręcz przeciwnie — prowadź normalną aktywność, ale nie biegaj. Daj mięśniom czas na odbudowę, a one "odpłacą" Ci się znacznie większą wytrzymałością i lepszą kondycją.


Bagatelizowanie urazów

Bagatelizowanie urazów na zasadzie "jakoś to będzie", to jeden z najczęstszych błędów początkujących biegaczy. Zresztą dotyczy to nie tylko ich, ale też osób, które np. chodzą po górach. Nawet niewinny ból, jaki pozostał nam po ostatnim górskim spacerze, może w ciągu kilku miesięcy przerodzić się w poważny stan zapalny, który w niektórych sytuacjach uniemożliwi nam chodzenie i tym samym bieganie.

Ból, jaki pozostał po treningu, obejmuje najczęściej mięśnie i wynika z reakcji spalania beztlenowego (popularne zakwasy). Jeśli po 2 - 3 dniach czujesz, że nadal coś po ostatnim treningu Cię boli (zwłaszcza stawy i kostki), skontaktuj się z lekarzem.


Kiepskie buty

Wygodne buty to podstawa, jeśli chodzi o bezpiecznie wykonywany trening. Dobre, sportowe modele posłużą Ci nawet przez kilka sezonów. Nie próbuj biegać w najtańszym obuwiu z marketu, gdyż najprawdopodobniej ulegnie ono zniszczeniu już po kilkudziesięciu kilometrach, a Ciebie przyprawi o intensywny ból nóg. Czy warto ryzykować swoje zdrowie dla kilkuset złotych?

Reasumując, jeśli chcesz bezpiecznie biegać, to postaw na umiar i odpowiednie obuwie. Nie bez znaczenia jest też odpowiednia technika i właściwe odżywianie. Teraz gdy już wszystko wiesz, czas wybrać się na bieżnię lub na ulubiony szlak.

KALENDARZ
Lipiec 2024
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.