Jak wrócić do biegania po wakacjach?

04.09.2023

gabin-vallet-j154nek

Wyjeżdżając na urlop marzyły Ci się ambitne plany treningowe? Do torby podróżnej udało Ci się spakować cały, biegowy zestaw, a tymczasem wyszło jak zawsze? Mleko już się rozlało i nie ma co się z tego powodu żalić. Grunt, aby teraz wrócić do biegania. Podpowiadamy, jak to zrobić mądrze i skutecznie.


Pamiętaj, że 5 km jest o wiele lepsze niż nic


Wiele osób, które do niedawna mogły się poszczycić względnie wysoką formą, załamują się faktem, że teraz są w stanie pokonać raptem kilka kilometrów. W rezultacie rezygnują całkowicie z wyjścia na trening. A szkoda, bo prawda jest taka, że wystarczy kilka razy się przebiec, aby odczuć wyraźną poprawę kondycji. I chociaż powrót do wysokiej formy nie trwa tygodnia czy dwóch, to jednak nie jest to tak odległa wizja, jak mogłoby się wydawać. Już po pierwszym treningu pojawia się lepsze samopoczucie, po dwóch – nadzieja na powrót do gry. Grunt, by zacząć.

Zredukuj jednostki treningowe


Jeśli przed przerwą biegałeś pięć razy w tygodniu, to na początku zmniejsz tę liczbę do trzech. Zredukuj również kilometry pokonywane na treningach o 2-4. Jest dobrze? Powoli wydłużaj dystans do pierwotnego, z czasem możesz też zwiększać liczbę treningów. Jednak uważnie obserwuj swój organizm. Jeśli odczuwasz jakiekolwiek oznaki przeciążenia, zmęczenie również w wolne dni od treningów, ponownie daj sobie trochę luzu. Zadbaj jednak o to, aby zachować regularność i nie robić zbyt długich przerw. Ponowna pauza od treningów może spowodować, że znów szybko nie wrócisz do biegania.

Wstrzymaj się z treningiem szybkościowym


Daj sobie czas na to, by ponownie przyzwyczaić ciało do ruchu. Przez pierwsze 2-4 tygodnie biegaj spokojnie, bez wprowadzania mocniejszych elementów. Po tym okresie możesz stopniowo wprowadzać szybsze akcenty w postaci rytmów.

Przykład treningu:

40 minut lekkiego biegu + rytmy 8-10 x 100 m

Rytmy powinny być żwawe, ale nie mogą być biegane z maksymalną prędkością.


Wzmacniaj się


Jeśli do tej pory unikałeś treningu siłowego, to teraz przyda Ci się on jak nigdy. Jeśli nie masz czasu ćwiczyć, zrezygnuj z jednego treningu biegowego. Uwierz, na dobre Ci to wyjdzie. Unikniesz kontuzji, zaczniesz biegać szybciej, Twoje treningi staną się efektywniejsze. Same plusy!


Biegaj z Ligą Biegową!

Tylko do końca września możesz zarejestrować się bezstratnie do Ligi Biegowej. To znaczy, że wszystkie wybiegane przez Ciebie wyniki w tym roku, automatycznie zostaną przeliczone na punkty. Tym samym dołączasz do tegorocznej rywalizacji jako pełnoprawny uczestnik. 

A jest o co walczyć! Kilkadziesiąt rankingów, motywacja, isnpiracja. Zarejestruj się teraz.

KALENDARZ
Luty 2024
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.