Jak zmotywować się zimą do biegania?

17.01.2024
running-during-train

Niech zima nie zatrzyma cię przed bieganiem! Oto kilka sprawdzonych sposobów, aby utrzymać motywację w trakcie chłodniejszych miesięcy.


Zimowa aura może zniechęcać do aktywności fizycznej na zewnątrz. Jednak wiedz, że pogoda wygląda najgorzej z perspektywy domowego zacisza. Gdy już wyjdziesz i pokonasz pierwsze kilkaset metrów, przekonasz się, że bieganie przy niskiej temperaturze, może być naprawdę komfortowe! 

Żeby jednak pokonać zimową niemoc, musisz czasem nieco bardziej się zmobilizować. Zobacz, jak to zrobić skutecznie. 

Przygotuj się na zmienne warunki atmosferyczne

Zimno, deszcz, śnieg - przygotowanie na każdą ewentualność sprawi, że nie ma złej pogody, a jedynie złe ubranie.

Najważniejszym czynnikiem utrzymania motywacji do biegania zimą jest odpowiednie przygotowanie na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Porzuć bawełnę na rzecz termoaktywnej koszulki, bluzy oraz kurtki wiatroodpornej. Ocieplane legginsy uchronią cię przed wiatrem i chłodem. Nie zapomnij o cieplejszych skarpetkach, rękawiczkach oraz czapki. Dobrym rozwiązaniem jest także komin na szyję.

Dbaj również o widoczność - noszenie odblasków zwiększa bezpieczeństwo na drodze.


Znajdź biegowego towarzysza


Bieganie z przyjacielem to nie tylko wsparcie, ale również okazja do wspólnego pokonywania zimowej monotonii. Znajdź biegowego partnera, aby wzajemnie się motywować i przełamywać stagnację. Nie masz nikogo wśród znajomych? Wrzuć ogłoszenie na jednej z biegowych grup. Na pewno niejedna osoba szuka właśnie kogoś takiego, jak Ty!

Ustal realne cele

Postaw sobie cele dostosowane do warunków zimowych. To zwiększy szanse na ich osiągnięcie i utrzymanie motywacji. To mogą być zarówno cele czasowe, jak i dystansowe. Możesz także brać udział w cyklicznych, darmowych imprezach typu ParkRun. To także idealny sposób na spotkanie większej liczby biegających osób i wspólne motywowanie się.

Eksperymentuj z trasami i rodzajem treningu

Zmiana tras biegowych i rodzajów treningu może sprawić, że zimowe bieganie będzie bardziej atrakcyjne. Wybieraj różne miejsca do biegania, zarówno te miejskie, jak i te otoczone przyrodą. Dodatkowo, eksperymentuj z różnymi rodzajami treningu, takimi jak biegi interwałowe czy biegi terenowe. To pomoże ci utrzymać zainteresowanie i sprawi, że każdy trening będzie nowym doświadczeniem.

Nagradzaj się za wysiłek

W zimie wysiłek może być bardziej wymagający, więc nie zapominaj o nagradzaniu siebie za pokonane trudności. Nie chodzi jednak o zjedzenie całej tabliczki czekolady! To może być ciepły napój po biegu, ciepła kąpiel czy nawet zdrowy przysmak. Motywacja rośnie, gdy widzisz korzyści płynące z wysiłku, więc spraw, aby każdy bieg kończył się małą nagrodą.

Podsumowując, zima nie musi być przeszkodą w utrzymaniu regularnych treningów biegowych. Dbaj jednak o to, aby trening był również bezpieczny i zdrowy.

Oto 6 zasad bezpiecznego biegania:

  1. 1. Wybieraj bezpieczne trasy. Unikaj śliskich i nieoświetlonych miejsc, wybierając dobrze oznaczone ścieżki biegowe lub chodniki, aby zminimalizować ryzyko upadków.

  2. 2. Bądź widoczny. Noś odblaskowe elementy odzieży i lampki biegowe. Jest to szczególnie istotne w warunkach ograniczonej widoczności zimą.

  3. 3. Dostosuj tempo biegu do warunków. Zimowe warunki mogą być trudniejsze, więc biegaj ostrożniej i zwolnij tempo, aby uniknąć kontuzji związanych z poślizgami.

  4. 4. Monitoruj warunki atmosferyczne. Przed biegiem sprawdź prognozę pogody i unikaj ekstremalnych warunków, takich jak silny mróz czy intensywne opady śniegu.

  5. 5. Dbaj o nawilżenie i ogrzewanie. Przed biegiem dobrze się rozgrzej, a po zakończeniu zadbaj o nawilżenie ciała i odpowiednią regenerację, aby uniknąć kontuzji i przeziębień.

    6. Nie zapominaj o nawadnianiu. Biegając zimą możesz mieć poczucie, że nie potrzebujesz tak dużo płynów. Nic bardziej mylnego! Po powrocie zadbaj o to, by wypić napój izotoniczny.

KALENDARZ
Czerwiec 2024
pon wt śr czw pt sob nd
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.