Mineralna czy źródlana? Jaką wodę najlepiej pić?

15.08.2023

bluewater-sweden-mcr
Photo by Bluewater Sweden on Unsplash

Woda wodzie nierówna - zazwyczaj mamy tego świadomość. Jednak czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje? Po którą wodę sięgnąć, regularnie uprawiając sport? 


Nie każda butelka wody to ta sama zawartość. Warto spojrzeć na etykietę produktu i tuż pod nazwą handlową wody zdefiniowany jest jej rodzaj – woda źródlana, woda mineralna, woda stołowa lub lecznicza. Różnica miedzy tymi woda jest w zakresie zawartości minerałów. Woda butelkowana może zatem stanowić istotne uzupełnienie wybranych składników mineralnych wówczas, gdy ich stężenie jest wysokie i jest ona wypijana w odpowiednich ilościach. Codzienna podaż odpowiedniej ilości wody, a wraz z nią składników mineralnych może mieć znaczący udział w prewencji niektórych chorób.

Wody zawierające od ok. 200 mg/l do ok. 600 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych w zrównoważonych stężeniach są odpowiednie do picia w celu racjonalnego uwodnienia organizmu i jego prawidłowego funkcjonowania. Naturalne wody mineralne średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) oraz wysokozmineralizowane (> 1500 do ok. 4000mg/l) należy dobierać według stężenia składników wyróżniających daną wodę, nadających jej właściwości odżywcze lub dietetyczne.


Woda wysokozmineralizowana - pij, ale z umiarem


Wody wysokozmineralizowane to te zawierające powyżej 1500 mg/l minerałów. Nie będą one zalecane jako źródło płynów bez ograniczeń, ze względu na dostarczaniem wraz z nimi znacznych ilości minerałów, które nie zawsze w nadmiarze będą korzystne. Sięgając po ten rodzaj wody możemy wypić jej 1-2 szklanek dziennie. Wody te mogą być przydatne w okresie upałów, by uzupełnić elektrolity tracone z potem.

Woda gazowana - może dawać złudne uczucie nawodnienia


Dwutlenek węgla jest naturalnym składnikiem niektórych wód naturalnych, co nadaje wodzie wyrazisty, lekko kwaskowaty smak. Woda gazowana nie zalecana jest osobom z nadkwasotą, choroba refluksową lub owrzodzenia i żołądka oraz tym, którzy po jej wypić czują uczucie nadmiernego wypełniania, odbijania lub nadmiernych wzdęć. Z pewnością w okresie upałów, gdyż prawidłowe nawodnienie jest niezmiernie istotne należy pamiętać, że picie wody gazowanej może dawać złudne uczucie nawodnienia.

Kranówka - zwykle można, ale warto dopytać

W wodzie udostępnianej systemem wodociągów, ze względu na jej przeznaczenie również do celów higienicznych, gospodarczych czy produkcyjnych, musi być limitowana zawartość niektórych składników i ogólna zawartość składników rozpuszczonych, również tych, które dla celów spożywczych są pożądane. Kranówka spełnia wszystkie normy czystości uregulowane prawem polskim oraz regulacjami Unii Europejskiej. Jakość wody, nim trafi do twojego domu, regularnie bada Państwowa Inspekcja Sanitarna i tam należałoby na ten temat szukać informacji odnośnie jakości wody w danym miejscu zamieszkania.

Jaka woda dla kogo?


Po treningu woda mineralna. Wody z dominującym udziałem chlorków i sodu są odpowiednie do picia przy intensywnym wysiłku fizycznym, w czasie uprawiania sportu oraz wysokich temperaturach otoczenia. Osoby z kamicą nerkową powinny unikać wody o dużej zawartości wapnia, natomiast osoby z osteoporozą powinny preferować ten typ wody. Osoby cierpiące na nadciśnienie powinny pić wody niskosodowe, a osoby pracujące w wysokich temperaturach powinny korzystać z wód zawierających większą ilością potasu i sodu.

Odwodnienie a obniżenie wydolności


Uczucie pragnienia to pierwszy symptom lekkiego odwodnienia. Pozostałe objawy, takie jak zmęczenie, ból głowy czy wzrost temperatury (przegrzanie), mogą być pierwszą oznaką odwodnienia, czyli utraty 2% wody z organizmu. Dalsze odwodnienie, sięgające 3% masy ciała, obniża naszą wydolność fizyczną. Niedobór wody wynoszący 5–8% z jednej strony pogarsza zdolności wysiłkowe organizmu, a z drugiej powoduje spadek koncentracji i uczucie zmęczenia. Brak 20% wody w naszym ciele może spowodować nawet śmierć.

Ile i kiedy pić?

Zalecana ilość wody dla dorosłego mężczyzny to 2,5 litra dla kobiety – 2 litry. są to ilości obejmujące spożycie wody w postaci czystej wody i wszystkich innych napojów oraz wody zawartej w produktach spożywczych. Istnieją jednak różnice osobnicze w zawartości ustrojowej. U kobiet jest ona mniejsza niż u mężczyzn o tej samej masie ciała, jest też mniejsza u osób otyłych oraz osób starszych. Zwiększone jest zapotrzebowanie w czasie ciąży o 300 ml/na dobę oraz w czasie karmienia piersi ą o 600/800 ml dziennie.


Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w wielu stanach fizjologicznych, do których należy wzmożony wysiłek fizyczny (intensywne ćwiczenia, ciężka praca fizyczna), czy wysokie temperatury otoczenia. Wynika to z konieczności wyrównania ubytków wody związanych z przyspieszonym oddychaniem i poceniem się.

Która woda najlepsza? Ważne, by po prostu pić i na bieżąco uzupełniać płyny. Jeśli mamy wzmożony wysiłek fizyczny czy są to upalne dni letnie warto sięgnąć po wodę mineralną, wysokozmineralizowaną by uzupełnić minerały i elektrolity, jeśli oczywiście nie mamy przeciwskazań zdrowotnych. Ważne by odpowiednio nawadniać organizm i rozpocząć go tuż po wstaniu od wypicia 1-2 szklanki wody, następnie popijać małymi łykami w ciągu całego dnia. Najlepiej wodę chłodną, ale nie bardzo zimną.

KALENDARZ
Lipiec 2024
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.