W jakich strefach tętna realizować treningi wytrzymałościowe? - porada eksperta
STREFA 1 – 50-60%: Poprawa ogólnego stanu zdrowia, przyspieszenie regeneracji, poprawa krążenia
STREFA 2 – 60-70%: Zwiększa wytrzymałość ogólną, poprawia mechanizm spalania tkanki tłuszczowej - w tej strefie organizm korzysta głównie z tłuszczy jako źródła energii
STREFA 3 – 70-80%: Poprawa wytrzymałości tlenowej, progu mleczanowego, Zwiększenie tolerancji intensywnego wysiłku
STREFA 4 – 80-90%: Poprawa wytrzymałości beztlenowej, mocy oraz usprawnienie mechanizmu wykorzystania energii z węglowodanów. Poprawa tolerancji organizmu na podnoszący się poziom mleczanów.
STREFA 5 – 90-100%: Poprawa maksymalnej wydolności, szybkości
Aby trening przynosił najlepsze rezultaty należy wykonywać go w każdej strefie tlenowej w odpowiednich proporcjach. Największy kilometraż powinien być w 1 strefie, czyli tej regeneracyjnej, poprawiającą ogólny stan zdrowia, wytrzymałość ogólną - powinna być to baza do realizacji treningu w pozostałych strefach. Treningi w strefie 4 i 5 z uwagi na ich wysoką intensywność powinny być wykonywane maksymalnie 1 x w tygodniu (trening amatorski)
Treningi dla "wytrzymałościowca" powinny być realizowane w następujących strefach
-
Treningi wytrzymałości tlenowej: głównie strefa 2 i 3. (biegi progowe)
-
Treningi o charakterze intensywnym: strefa 4 (czasem 5). (biegi interwałowe)
-
Regeneracja: strefa 1 (np. wybieganie, rozgrzewka)
Najważniejszy jest odpowiedni plan, który w sposób zaplanowany uwzględnia odpowiednie jednostki realizowane w odpowiednich strefach tlenowych - trening wytrzymałościowy to duża ilość kilometrów wykonywanych w strefach 1-3.