Witamina C w diecie biegacza - co daje? Gdzie szukać?

31.05.2024

fresh-sliced-oranges

Witamina C odgrywa kluczową rolę w diecie każdego sportowca. Jej liczne właściwości wspierają zarówno procesy regeneracyjne, jak i ogólne zdrowie organizmu. Dlaczego jeszcze warto zwrócić uwagę na ten składnik i skąd ją czerpać?


Witamina C a żelazo

Jednym z kluczowych aspektów działania witaminy C jest jej zdolność do poprawy przyswajania żelaza z diety. Żelazo jest niezbędne do produkcji hemoglobiny, która transportuje tlen w krwi, co jest szczególnie ważne dla biegaczy. Właściwy poziom żelaza zapobiega anemii, poprawia wydolność tlenową i ogólną energię podczas treningów.

Ponadto, witamina C jest silnym antyoksydantem, który pomaga w neutralizowaniu wolnych rodników powstałych w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. Dzięki temu wspiera procesy regeneracyjne mięśni, redukuje stany zapalne i skraca czas potrzebny na regenerację po wysiłku.


Witamina C na zdrowe stawy

itamina C jest niezbędna do syntezy kolagenu, co ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowych i mocnych stawów oraz elastycznych więzadeł.

Regularne spożywanie odpowiednich ilości witaminy C pomaga w zapobieganiu kontuzjom stawów i ścięgien, co jest szczególnie ważne dla biegaczy narażonych na duże obciążenia. Ponadto, witamina C wspomaga gojenie się ran i urazów, co może być przydatne w przypadku przeciążeń i mikrourazów.


Dzienna dawka witaminy C dla sportowców – jak ją ustalić?

Dzienna zalecana dawka witaminy C dla dorosłych wynosi około 75-90 mg. Jednak dla sportowców, a w szczególności biegaczy, zaleca się wyższe spożycie w granicach 100-200 mg dziennie ze względu na jej rolę w regeneracji i ochronie przed stresem oksydacyjnym.

Witamina C a efektywność treningu i ogólne zdrowie

Witamina C, poprzez swoje liczne właściwości, bezpośrednio wpływa na efektywność treningu i ogólne zdrowie sportowca. Jej antyoksydacyjne działanie pomaga w ochronie komórek mięśniowych przed uszkodzeniami wywołanymi stresem oksydacyjnym. Dzięki temu mięśnie mogą lepiej funkcjonować i szybciej się regenerować.

Dodatkowo, poprawa przyswajania żelaza wspiera produkcję czerwonych krwinek, co zwiększa dostarczanie tlenu do mięśni, a to przekłada się na lepszą wydolność i wytrzymałość. Synteza kolagenu z kolei wspomaga utrzymanie zdrowych stawów i więzadeł, co zmniejsza ryzyko kontuzji i pozwala na dłuższe i bardziej intensywne treningi.

Naturalne produkty z dużą zawartością witaminy C

Dzika róża

Dzika róża jest jednym z najbogatszych źródeł witaminy C, zawierającym aż 426 mg witaminy C na 100 g. Można ją spożywać w postaci herbat, przetworów i suplementów.


Acerola

Acerola zawiera około 1677 mg witaminy C na 100 g. Jest popularnym dodatkiem do soków i suplementów.


Papryka


Papryka jest jednym z najbardziej powszechnie dostępnych źródeł witaminy C, zawierającym około 190 mg na 100 g. Idealna do sałatek, potraw gotowanych oraz jako surowa przekąska.


Czarna porzeczka

Czarna porzeczka zawiera około 181 mg witaminy C na 100 g. Najlepiej spożywać ją na surowo, ale można również w dżemach, sokach oraz przetworach.


Kiwi

Kiwi to popularny owoc, który dostarcza około 93 mg witaminy C na 100 g. Jest idealny do jedzenia na surowo, w sałatkach owocowych oraz jako dodatek do jogurtów i smoothie.


Truskawki

Truskawki zawierają około 59 mg witaminy C na 100 g. Są smacznym i zdrowym dodatkiem do deserów, sałatek oraz smoothie.

Pomarańcze

Pomarańcze są powszechnie znanym źródłem witaminy C, zawierającym około 53 mg na 100 g. Spożywane są na surowo, w postaci soków oraz jako dodatek do wielu potraw.


Brokuły

Brokuły zawierają około 89 mg witaminy C na 100 g. Są zdrowym dodatkiem do zup, sałatek oraz dań głównych.

KALENDARZ
Czerwiec 2024
pon wt śr czw pt sob nd
2
3
4
5
6
7
8
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.