Podbiegi - jak poprawnie wykonać trening siły biegowej?

02.11.2023

sky-81718_1280

Jeśli szukasz sposobu, aby dodać nową jakość do swojego treningu i podnieść poprzeczkę swoich osiągnięć biegowych, podbiegi mogą być kluczem do sukcesu. To forma treningu siły, która dostarcza wielu korzyści i pomaga wznieść się na kolejny, biegowy poziom.

Co to są podbiegi?


Podbiegi to popularna forma treningu siły biegowej, która polega na bieganiu pod górę lub pod wzniesienie. W teorii zatem - łatwizna. W praktyce - można się solidnie zmęczyć. Jednak warto je wykonywać regularnie, z racji na wiele korzyści:

 1. Wzmacnianie mięśni nóg:  podbiegi angażują mięśnie ud, łydek, pośladków i mięśnie stabilizujące staw skokowy. Regularne wykonywanie podbiegów prowadzi do zwiększenia siły i wytrzymałości mięśni nóg, co jest szczególnie korzystne dla biegaczy.

 2. Poprawa wydolności: trening pomaga poprawić wydolność tlenową oraz zdolność organizmu do dostarczania tlenu do mięśni. To pozwala na dłuższe i bardziej intensywne biegi na płaskim terenie.

 3. Zwiększenie siły biegowej: dzięki podbiegom zyskujesz większą siłę biegową, co przekłada się na lepsze osiągnięcia podczas zawodów biegowych.

 4. Spalanie kalorii:  bieganie pod górę jest bardziej wymagające energetycznie niż bieganie po płaskim terenie. Dlatego podbiegi są doskonałym sposobem na spalanie kalorii i utratę wagi.

 5. Rozwijanie techniki biegu: bieganie pod górę wymaga efektywnej techniki, co może pomóc w poprawieniu ogólnej techniki biegowej. To może przyczynić się do unikania kontuzji i biegania bardziej efektywnie.

 6. Wyzwanie psychiczne: wykonywanie podbiegów jest również wyzwaniem psychicznym. Pomaga w budowaniu determinacji, odporności psychicznej i pewności siebie.

 7. Urozmaicenie treningu: podbiegi to doskonałe urozmaicenie treningu biegowego, co pomaga uniknąć monotonii i utrzymanie motywacji do regularnego treningu.

 8. Przygotowanie do terenów górskich: jeśli masz zamiar brać udział w biegach górskich lub w terenach górzystych, trening podbiegów jest niezbędny, aby przygotować organizm do wymagających warunków.

Jakim tempem robić podbiegi?


Tempo wykonywania podbiegów może się różnić w zależności od celu treningu. Dla początkujących biegaczy ważne jest, aby zacząć od umiarkowanego tempa i tym samym unikać przeciążenia mięśni. Stopniowo można zwiększać tempo i intensywność treningu. Bardzo popularnym podejściem jest trening interwałowy, gdzie wykonywane są krótkie, intensywne podbiegi na zmianę z okresami odpoczynku na zbiegach.

Gdzie biegać podbiegi w Warszawie?


Warszawa oferuje wiele miejsc do treningu podbiegów. Oto kilka popularnych lokalizacji:


 1. Agrykola:
  to najbardziej popularne miejsce w Warszawie. Podbieg ten jest długi, więc idealny pod kątem startów w górach.

 2. Skarpa Ursynowska: oferuje wiele różnych tras i nachyleń, które można dostosować do swoich potrzeb.

 3. Las Kabacki: w lasach można znaleźć wiele naturalnych wzniesień, które świetnie nadają się do treningu podbiegów.

  Falenicka wydma: falenickie lasy oferują wiele wzniesień, które umożliwijają nawet bardzo intensywny trening siły biegowej.

Czym zastąpić podbiegi?


Jeśli nie masz dostępu do wzgórz lub chcesz urozmaicić swój trening, istnieje wiele innych ćwiczeń, które mogą zastąpić podbiegi:

 1. Schody: bieganie po schodach to doskonałe ćwiczenie, które angażuje te same mięśnie co podbiegi. Warto znaleźć miejsce z długimi i stromymi schodami.

 2. Bieżnia z nachyleniem: jeśli masz dostęp do bieżni, wykorzystaj ją do treningu podbiegów. Wiele bieżni ma funkcję regulacji nachylenia.

 3. Ćwiczenia siłowe: trening siłowy, takie jak przysiady i wykroki, może również pomóc w wzmocnieniu mięśni nóg i poprawieniu siły biegowej.

 4. Bieganie na piasku: jest wymagające i doskonale wzmacnia mięśnie nóg.

Podbiegi to ważny element treningu biegowego, który przynosi wiele korzyści. Niezależnie od miejsca, w którym ćwiczysz, regularne treningi podbiegów pomogą poprawić twoją siłę, wydolność i osiągnięcia biegowe. Pamiętaj jednak o stopniowym zwiększaniu intensywności i dostosowywaniu treningu do swoich indywidualnych potrzeb i celów.

Powodzenia!KALENDARZ
Grudzień 2023
pon wt śr czw pt sob nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Brak biegów w tym dniu
Pełny kalendarz
Polecane biegi
Partnerzy:

OSHEE
Organizator:

Partner techniczny:

enduhub

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Krok 1

Podaj podstawowe dane o biegu

NAZWA BIEGU*

WYBIERZ DYSTANS*
(możesz wybrać więcej niż jeden)

WYBIERZ DATĘ BIEGU*

GODZINA ROZPOCZĘCIA ZAWODÓW*

:

MIEJSCOWOŚĆ*

STRONA WWW BIEGU

Zaloguj się do serwisu

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Przypomnij mi hasło

Przypomnienie hasła

Zarejestruj się

Hasło musi składać się z min. 6 znaków, max. 30 znaków i musi zawierać cyfry, litery i duże litery.